Z prvopočátku slouží, posléze škodí. Elektroodpad obsahuje jedy a toxické látky, které nesprávným uskladněním nebo vyhozením ohrožují životní prostředí. Problematická situace nastává i u použitých tonerů. V nich setrvávají zbytky tiskového tonerového prachu a řada chemických látek, které škodí přírodě. Proto vám přinášíme rady a tipy, jak řešit recyklaci elektroodpadu a tonerů.
I když v České republice každoročně narůstá množství tříděného elektroodpadu, stále se řada vyřazených výrobků vyhazuje do komunálního odpadu. V České republice se recyklace elektroodpadu řídí zákonem č. 185/2001 Sb., o odpadech. Ekologické likvidaci tak podléhá elektro odpad i tonery.
Toneru se zbavíte 4 způsoby: renovace, výkup, vrácení zpět prodejci, odvoz na sběrný dvůr.
Elektroodpadu se zbavíte 3 způsoby: zpětný odběr, sběrný kontejner, sběrný dvůr.
Za elektroodpad se považuje kazeťák, mikrovlnná trouba, kávovar, varná konvice, světlo, počítač, mobilní telefon, notebook, tiskárna, zkrátka vše, co je na elektřinu nebo baterky. Za nejnebezpečnější odpad jsou považovány žárovky obsahující rtuť, chladící zařízení včetně ledniček obsahují freony a starší televizní zařízení skrývající v sobě olovo. Ty jsou recyklovány odborníky ve speciálních zařízeních. S ostatní recyklací pomáhají v našich podmínkách chráněné dílny.
Kam vyhodit starou elektroniku?
K separaci vysloužilé elektroniky začalo docházet od roku 2007. Problematika sběru se dnes však stále vyvíjí. Nejrozšířenějším a funkčním opatřením je zpětný odběr. Dochází k němu formou sběrných kontejnerů, autorizovaných míst nebo přímo u prodejců. Ti mají dle zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech, povinnost zdarma odebrat od zákazníka použitý elektrospotřebič. Ke zpětnému odběru jsou vhodné větší elektrospotřebiče. Využít můžete i nejbližší sběrný dvůr. Menší elektrozařízení můžete hodit do některého ze sběrných kontejnerů červené barvy.
Co je to recyklace?
Znakem recyklace je separace jednotlivých materiálů. Recyklace elektroodpadu probíhá ruční demontáží spotřebiče s následnou separací na jednotlivé látky - sem patří plast, sklo, kov a vlastní elektrosoučástky. Nebo mechanickým zpracováním za pomoci drtiče. Ten elektrospotřebič rozdrtí a rozdrcené kusy se posléze ručně přeberou na pásu. Recyklují se jen recyklovatelné materiály elektro-předmětu, které se následně vrací zpět do oběhu. Zpravidla se používají jako náhradní díly.
Jak se recyklují plasty?
V elektrozařízeních bývají přítomny i plasty. Ty obsahují aditiva a další nebezpečné látky znemožňující jejich běžnou recyklaci. Tyto plastové části i ostatní odpad ze zpracovaného elektroodpadu se proto zpravidla pálí. Celkem se jedná o 15 až 20% z celkového množství demontovaného odpadu.
Je elektroodpad zdrojem cenných surovin?
Ano. V nejbližších letech se dá očekávat rostoucí podpora druhotného využití elektro odpadu. Recyklace elektroniky snižuje nejen ekologické dopady a nutnost těžby nových surovin, ale nabízí i ekonomické benefity. V globálně vyprodukovaném elektroodpadu mohou být znovupoužitelné suroviny až v hodnotě 57 miliard dolarů.
Jak recyklovat tonerové kazety?
Nejekologičtějším a nejlevnějším řešením je přistoupit k renovaci tonerové kazety. Tuto službu nabízí v České republice řada firem, a zpravidla není problém nějakou specializovanou společnost najít v místě bydliště nebo sídla firmy. Na možnost renovace se doporučuje u zvolené firmy předem informovat, protože renovovat nelze všechny tonery - například poškozené, nebo neoriginální tonery většinou není možné znovu naplnit.
Na prázdném toneru se dá ale i vydělat. Není to sice mnoho, ale pokud produkujete několik tonerů měsíčně, vhodným řešením by mohl být výkup tonerových kazet. Nejpohodlnějším řešením je vrátit prázdný toner zpět prodejci. Prodejce má podle zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech, povinnost odebrat od zákazníka prázdný a dříve nakoupený toner, a následně jej nechat ekologicky zlikvidovat.
Co to znamená? Ekologická likvidace tonerů zahrnuje buď renovaci tonerové kazety, nebo její recyklaci a následné využití v průmyslové výrobě. Recyklaci podléhají i ty tonery, které odvezete na sběrný dvůr. Originální tonery je možné minimálně jednou znovu naplnit a použít k tisku, což u neoriginálních tonerů zpravidla nelze. Proto se doporučuje nechat je rovnou recyklovat.
Likvidace elektroodpadu a tonerů je zdarma. Zákazník při nákupu elektrozařízení platí tzv. recyklační poplatek pokrývající jeho likvidaci. Neoriginální tonery se likvidují, originální kazety renovují.
Opravdu chcete vyprázdnit košík?