Jak na inkoustovou tiskárnu?
Nejefektivnější způsob, jak podrobit svou inkoustovou tiskárnu technické kontrole, je provést kontrolu trysek. Vložte do tiskárny list papíru A4 a zvolte funkci Kontrola trysek (nebo podobně označené tlačítko).
Výsledný tisk vám napoví, jak dobře trysky vaší tiskárny pracují. V ideálním případě by měla testovací stránka ukazovat širokou paletu barev, z nichž každá reprezentuje jinou trysku tiskárny. Je samozřejmé, že čím jsou barvy vybledlejší, tím je větší pravděpodobnost, že je daná tryska ucpaná či vychýlená z osy.
Hloubkové čištění by mělo následovat v případě, že testovací stránka ukazuje na problém s konkrétní tryskou. V některých případech je dokonce možné zvolit čištění jednotlivých trysek – tyto informace byste měli bez problémů najít v manuálu vaší tiskárny.
Hloubkové čištění trvá asi 2 minuty, po kterých by měla být tiskárna znovu připravena k tisku ve vysoké kvalitě. Je vždy vhodné provést ještě jednu kontrolu trysek, ať máte jistotu, že jste problém vyřešili.
V případě, že je třeba seřídit tiskovou hlavu, doporučujeme vyhnout se jakýmkoli univerzálním instrukcím. Konstrukce tiskových hlav se liší v závislosti na jednotlivých modelech tiskáren, a proto jakýkoli všeobecně platný postup může tiskárnu zničit.
Nejbezpečnější způsob, jak seřídit tiskovou hlavu, je použít manuál pro konkrétní tiskárnu, případně využít software tiskárny a vybrat příslušnou funkci z nabídky.
Jak na laserovou tiskárnu?
Během čištění vnějších, ale zejména vnitřních částí laserové tiskárny, odpojte zařízení z elektrické sítě. Vnější části vyčistěte jemně navlhčeným hadříkem a dávejte při tom pozor, aby se voda nedostala do tiskárny.
Před čištěním vnitřních prostorů musíte počkat několik minut, než zařízení vychladne. Následně můžete vytáhnout zásobník papíru a kazetu s tonerem. Abyste předešli poškození kazety, nevystavujte ji dlouhodobému působení světla. Bude stačit, když ji položíte na čistý list papíru a zakryjete druhým čistým listem. Při manipulaci s tonerovou kazetou se nedotýkejte její spodní části, vždy se ji snažte uchopit za držadlo.
Pomocí štětce nebo hadříku utřete prach i zbytky přilepeného toneru ze zásobníku papíru a i všech dostupných vnitřních oblastí tiskárny. Po vyčištění prostorů můžete umístit kazetu s tonerem a zásobníkem na své místo.
Při špatné kvalitě tisku můžete v laserových tiskárnách vyčistit například LED hlavy, kruhové dráty nebo váleček na podávání papíru. Pro toto čištění ale bude vhodné, když se podíváte na manuál s konkrétním postupem pro Váš typ tiskárny.
K čištění vnějších i vnitřních částí tiskárny používejte suchý hadřík, který nezanechává vlákna. Při vnitřních částech ale můžete k čištění tiskárny použít i měkký štěteček. Pokud potřebujete k vyčištění povrchu tiskárny použít navlhčený hadřík, použijte vodu a malé množství neutrálního saponátu.
Rozhodně se vyhněte používání tekutých nebo sprejových přípravků obsahujících hořlavé látky nebo ředidlo či benzín. Tyto agresivní čistící prostředky obvykle poškodí povrch tiskárny nebo funkčnost celého zařízení.
Při čištění laserové nebo inkoustové tiskárny se také nikdy nesnažte odstraňovat kryty a jakékoliv ochranné prvky, které jsou přišroubovány výrobcem tiskárny. Za těmito kryty nejsou žádné části tiskárny, u kterých byste mohli vykonávat údržbu nebo čištění. Kromě toho, v důsledku této neodborné manipulace s tiskárnou, může dojít k zániku záruky.
Kvalitní náplň je základ!
Nezapomeňte ale, že co dělá tisk skutečně kvalitním, je náplň. A od toho jsme tu my! Tak neváhejte a vyberte si z naší široké nabídky kompatibilních i originálních tonerů ještě dnes.
Opravdu chcete vyprázdnit košík?